"Më besoni, jam doktoreshë"

  • Përshkrimi
  • Foto
  • Program televiziv
  • Njerëz
  • 16+
Si të kuroni venat varikozë për 1 muaj, nga shtëpia? Tani është e mundur!

Kandidatja në shkencat mjekësore, Christina Brown, një nga specialistet lider në Angli, foli për këtë temë në një emision live në BBC.

Më besoni, jam doktoreshë.

Sipas statistikave, një në tre gra e moshës mbi 40 vjeçe vuajnë nga venat varikozë. Kjo përqindje po rritet vazhdimisht.

Por, duket se ne kemi mundësi që ta ndalojmë këtë tendencë abuzive menjëherë. Sot, Christina Brown, specialiste për venat varikozë dhe kandidate për shkencat mjekësore do të flasë rreth këtij problemi.

Përshëndetje Christina !

Përshëndetje, Michael.

Më thuaj, Christina , cili është shkaku kryesor i venave varikozë? Disa njerëz thonë se ato mund të shkaktohen nga gjenet, të tjerë thonë nga takat e larta e disa thonë se shkaktohen nga mbipesha, e kështu me radhë.

Ato që ju përmendët nuk janë shkaktare të venave varikozë, por faktorë risku. Ju mund t’i shihni në ekran, në rend zbritës, nga më e rëndësishmja te më pak e rëndësishmja.

Shkaku kryesor i venave varikozë është mosfunksionimi i valvulave venozë. E vërteta është se variçet shfaqen vetëm në enët e gjakut, ose në fjalë të tjera, në enët ku gjaku lëviz nga poshtë-lart.

Kundër gravitetit?

Absolutisht. Ky është faktori kryesor. Kjo ndodh në një mënyrë krejt mahnitëse. Gjaku mbledh substancat “e mbetura” të lëkurës dhe muskujve, i kalon përmes venave sipërfaqësore për në ashtuquajturat vena përcjellëse (konektorë). Ato kanë marrë këtë emër pasi ato lidhin venat sipërfaqësore me venat e thella. Këto vena përcjellëse përmbajnë valvula që marrin gjakun nga venat sipërfaqësore dhe nuk lejojnë të kthehet pas. Nëse shihni në ekran, mund të vëreni se si funksionojnë valvulat.

A do të thotë kjo se gjaku shtyhet lart nga valvulat?

Janë kontraktimet e zemrës dhe të muskujve ato që e shtyjnë gjakun lart. Këto dy faktorë janë “dridhëse”. Valvulat nuk lejojnë gjakun të zbresë poshtë nëpërmjet gravitetit dhe zemra merr gjakun e nuk e largon atë.

Por, kur valvulat nuk funksionojnë…

Nën ndikimin e faktorëve të përmendur, valvulat brenda venave dobësohen. Valvulat e dobëta brenda venave shkaktojnë keqfunksionim të rrjedhjes së gjakut venoz. Gjaku fillon të mos qarkullojë në vena, duke shkaktuar zgjerim të tyre. Vena zgjerohet në diametër. Valvulat fizikisht nuk mund të mbulojnë të gjithë hapësirën brenda në venë. Kjo shkakton të ashtuquajturën rrjedhje të gjakut mbrapsht.

Rrjedha poshtë e gjakut rritet, gjaku rikthehet në venat sipërfaqësore. Presioni në venat safenoze rritet aq shumë saqë muret e venave nuk mund të mbajnë më dhe përdridhen, duke u fryrë si tullumbace, gjë e cila përkeqëson gjendjen. Ju mund ta shihni qartë edhe në ekran.

Në fillim venat durojnë.


Pastaj, ato humbasin rezistencën dhe fillojnë të përdridhen. Në fillim shfaqen venat merimangë, pastaj kalon në fryrje e më pas ato duken qartë në lëkurë.

Si mund at luftojmë këtë?

Janë zhvilluar metoda të ndryshme për kurimin e venave varikozë. Këto përfshijnë terapitë farmaceutike, ndërhyrjen kirurgjikale, ndërhyrjen me laser, kompresion elastik dhe skleroterapi.

Por, injeksionet me zgjidhje të veçantë nga fusha farmaceutike dhe e skleroterapisë, kanë efikasitet të pamjaftueshëm dhe ndikojnë negativisht në mëlçi. Ndërhyrjet kirurgjikale dhe ato me laser janë shumë traumatizuese. Përveç kësaj, ka përqindje të lartë rikthimi 3-4 vite pas trajtimit, që do të thotë se venat varikozë do të rishfaqen.

Sa për kompresionin elastik, kjo metodë është pa efekt dhe për më tepër, do ju duhet që të vishni gjithmonë çorape elastike.

Kjo është arsyeja pse u krijua kremi rigjallërues “VaricoFix”?

Ky krem u krijua nga komuniteti farmaceutik amerikan, me rekomandim të AVF.

Lidhur me ne, doktorët në klinikën tonë të flebologjisë morën pjesë në testimin e këtij produkti. Cilat ishin rezultatet?

Për 1 muaj, unë kam kryer testimin e kremit rigjallërues VaricoFix duke përdorur metoda standard. Ne kemi krijuar një grupe prej 50 personash të cilët kanë variçe në faza të ndryshme: I, II dhe III. Testimet treguan se personat që vuanin nga variçet e fazës I dhe II janë kuruar plotësisht. Lidhur me doktorët që kanë variçe të fazës III, terapia rezultoi në kurimin plotësisht të 27% të pjesëmarrësve, ndërsa të tjerët treguan përmirësime të mëdha, sëmundja ka kaluar në fazën I.

Me aq sa di, përpara kësaj, fazat III e sëmundjes gjithmonë kurohej me ndërhyrje kirurgjikale.

Kjo është tepër e vërtetë! Ja disa nga rezultatet e pacientëve tanë.

Kjo paciente kishte variçe të fazës së parë. Mund ta shihni qartësisht sesi sëmundja është kuruar plotësisht.Kjo është variçe e fazës së dytë. Dhe sërish, rezultati është 100% kurim.Kjo është variçe e fazës së tretë. Edhe këtu, mund të flasim për kurim të plotë.

Mund t’ju themi se kemi pasur edhe shumë yje ndër pacientët tanë! Sot, dy nga ata vendosën të vijnë në studio. Ja dy prej tyre.

Përshëndetje! Ç’mund të na thoni për trajtimin me kremin unik “VaricoFix”?

Fantastike! Kanë kaluar dy muaj dhe nuk kam frikë të ekspozoj këmbët e mia në faqet e para të tabloidëve!

Është e turpshme pasi kemi jetuar në Amerikë për shumë kohë dhe s’kemi dëgjuar asnjëherë për këtë krem, por sapo ne u larguam nga vendi, njerëzit filluan ta përdorin gjerësisht.

Ju ratë dakord që të monitorojmë momente të caktuara të trajtimit. Do të ishim mëse të lumtur që t’ua tregonim ato shikuesve tanë e ndërkohë Christina e komenton.

Kjo është një këmbë e parë nga një kamerë me rreze infra të kuqe. Pikat e kuqe janë në fakt venat e dëmtuara nga variçet. Vërehet bllokim të gjakut në ato vende; prandaj, këto vende dallohen qartë.

Kjo është këmba në formë natyrale.Kremi regjenerues i certifikuar, "VaricoFix" ,është përdorur për trajtim. Ju mund të shihni qartë në ekran se nuk ka bllokim të gjakut në vena. Kanë kaluar 30 minuta nga momenti kur aplikuam kremin.

Çfarë i jep ekzaktësisht efektet terapeutike të kremit?

Fillimisht, dua të theksoj faktin se kremi "VaricoFix" përmban përbërës natyralë. Kjo është arsyeja që kremi nuk ka efekte anësore. Efekti i tij kurues bazohet në faktin se substancat e me vlerë, të cilat hyjnë në trup përmes lëkurës, gjejnë rrugën drejt venave dhe valvuleve nëpërmjet gjakut e po ashtu rritin elasticitetin e gjendjen kontraktuese të tyre.

Sa kohë duhet që venat varikozë të zhduken me këtë krem?

Ju nevojitet një javë për të kuruar fazën e parë të sëmundjes dhe rreth një muaj ëpr të kuruar fazën e dytë. Trajtimi për rastet e neglizhuar mund të zgjasin deri në tre muaj.

Dhe pyetja e fundit. Ku mund ta blej kremin rigjallërues “VaricoFix”?

Kremi rigjallërues “VaricoFix” ka kaluar të gjitha testimet e bëra nga Shërbimi Federal për Mbrojtjen e të Drejtave të Konsumatorit dhe është shumë e lehtë për ta porositur. Faqja zyrtare e furnizuesit.

Falënderim të veçantë për të ftuarit tanë! Me këtë e mbyllim shfaqjen për sot. Shihemi herës tjetër dhe kujdesuni për shëndetin!

Porositni kremin kundër variçeve “VaricoFix”.
Komentet
Xhemi Dinova 26 ditë më parë
Ky emision është shumë interesant. Kur kam interes për tematikën, gjithmonë ndjek udhëzimet, prej të cilave kam gjetur zgjidhje gjithmonë. Kur mësova rreth “VaricoFix”, e porosita menjëherë. Pas një muaji, mezi i besoja këmbët e mia! I rënë shkurt, venat varikozë janë zhdukur krejtësisht.
Anxhi Donal 23 ditë më parë
Çkemi! Ky emision është shumë kurajues! Unë kam vena varikozë në të dyja këmbët, por në këmbën e djathtë problemi është serioz. Kam shumë dhimbje në ijë dhe gjuri sa s’po më vret, lodhet shumë shpejt e shpesh. Nuk kam shkuar ende tek doktori. Dua të provoj një kurë vetë. Do t’ju shkruaj për ecurinë time pak më vonë.
Ani Smith 20 ditë më parë
Faleminderit, dje mora pakon nga zyra postare dhe duket mirë. Do të filloj ta përdor. Pres të kem rezultate për 5 ditë :))))
Ema Hertina 20 ditë më parë
20 ditë më parë Nëse dëshironi që sistemi venoz në këmbë të funksionojë mirë, duhet të vishni këpucë me takë të vogël! Takat e larta janë shkaku kryesor i venave varikozë! Njerëzit në Amerikë dhe Evropë veshin vetëm këpucë me taka të larta dhe kështu kujdesen për shëndetin e tyre!!! Po ju, çfarë bëni? Pjesa kryesore e fotos janë takat e larta, sa më të larta aq më të mira dhe pastaj vraponi për të kuruar venat varikozë vetëm që të mund të vishni fustane të shkurtra sërish.
Ana 20 ditë më parë
Unë mund të vesh fustane të shkurtra dhe ju mund të më kini zili… Por s’mendoj se ka lidhje me takat e larta. Të gjitha detajet jepen në këtë artikull.

Lora Delia 19 ditë më parë
Mua ma rekomandoi flebologjisti im këtë krem :)
Suzana Mikela 18 ditë më parë
Përshëndetje të gjithëve! Unë e kam porositur dhe po pres që të mbërrijë pakoja :)
Adriana Mediu 16 ditë më parë
Uauuu :)Unë e kam marrë dhe po e përdor tashmë. Do t’ju shkruaj për rezultatet e mia brenda pak ditëve.
Princeshë Maria 10 ditë më parë
Kjo është temë e vjetër. Kremi ka kohë që ka marrë famë. Nëna ime kuroi venat e saj varikozë me këtë krem rreth 2 vite më parë.
E ëmbla Delina 8 ditë më parë
Njerëzit në Amerikë kanë 5 vite që përdorin kremin “VaricoFix”! Të gjithë koleget e mia duken si yje Hollivudi :))
Iris Delia 8 ditë më parë
Çkemi! Unë kam 3 ditë që e përdor kremin… Jam pa fjalë! Faleminderit! I ndjej këmbët shumë të lehta!
Violeta 7 ditë më parë
Kanë kaluar vetëm 4 ditë dhe vërehen rezultatet e para! Fryrjet janë zhdukur dhe këmbët e mia janë bërë më të bukura se asnjëherë! Jam shumë e lumtur!
Daniela Greu 6 ditë më parë
Më pëlqeu, e bleva! Më ndihmoi në vetëm një javë! Nuk prisja rezultate kaq shpejt… Dhe është shumë e lirë!
Eliza Leku 4 ditë më parë
Edhe unë e di këtë metodë. Unë e bleva këtë krem kur jetoja jashtë, shumë kohë më parë. I munda variçet. Kanë kaluar dy vite tashmë dhe variçet nuk janë rikthyer. Është mahnitëse :) Jua rekomandoj!
Dorina Prenda 4 ditë më parë
Bashkëshorti im filloi të kërcente nga gëzimi e më thoshte se duhet të regjistrohem për Mis Këmbë Bukura :D

Ëndrra e fëmijërisë 4 ditë më parë
Kremi "VaricoFix" funksionon vërtet. Unë e porosita nga e njëjta faqe internet pa pagesa paraprake dhe mora pakon për 6 ditë. Venat varikozë u zhdukën në 1 javë dhe nuk janë shfaqur më.
Eva Nikolini 4 ditë më parë
Më përgëzoni. Unë hoqa qafe venat varikozë për një javë! Kam mbetur e shokuar :))

E ëmbla Alisja 3 ditë më parë
Këmbët nuk më dhembin më, madje janë zbukuruar më shumë :))) E mrekullueshme! Ja rekomandoj të gjitha vajzave!
Xhela 3 ditë më parë
Edhe unë kam e kam zbuluar kremin “VaricoFix”. Më në fund, halla ime nuk ankohet më për dhimbje të këmbëve :)))
Joana Piku 2 ditë më parë
Çkemi! Kremi është çudibërës. Variçet u zhdukën për një javë.
Xhoela B. 2 ditë më parë
Produkt i mrekullueshëm! Këmbët e mia janë të bukura dhe të shëndetshme!!! Meqë ra fjala, pakoja mbërriti për vetëm 4 ditë.

Bert Veliu 2 ditë më parë
Përshëndetje vajza. Gruaja ime bleu këtë krem dhe, si rezultat, këmbët e saj janë transformuar! Jam në qiellin e shtatë! :)) Jua rekomandoj!
Djana Marku 2 ditë më parë
Asgjë e re, të gjithë e dinë rreth kremit VaricoFix. Ata që se dinë janë ata që nuk i kushtojnë rëndësi kurimit të variçeve të tmerrshme.
Moza Delani Dje
Faleminderit për këtë artikull. E keni qëlluar! Do ta porosis edhe unë.
Nadia Dovani Dje
Kjo është ajo që kam nevojë! Tani, të gjithë në punë do më kenë zili! Ha ha
Valerja Sejdini Një ditë më parë
Të gjithë jashtë shtetit e përdorin këtë krem. Dhe kanë pasur sukses. Si gjithmonë, ne jemi të fundit që dëgjojmë rreth këtij produkti…

Detajet

Të bësh një jetë të shëndetshme nuk është vetëm e nevojshme, por është bërë shumë trendi tashmë. Emisioni “ më besoni, jam doktoreshë” të mëson se si të dukesh bukur.

Detaje të tjera

Të bësh një jetë të shëndetshme nuk është vetëm e nevojshme, por është bërë shumë trendi tashmë. Emisioni “ më besoni, jam doktoreshë” të mëson se si të dukesh bukur. “Më besoni, jam doktoreshë ".

" “Më besoni, jam doktoreshë”. “Më besoni, jam doktoreshë” nuk është thjesht një emision televiziv rreth shëndetit, por një emision pozitiv dhe modern në të njëjtën kohë! Nuk ka spektatorë në studio, çdokush mund të marrë pjesë. Jeni të interesuar, për shembull, rreth një teme se si të dobësoheni? Ndizeni kompjuterin, kontaktoni në adresën e emisionit dhe kaq, ti kontakton online me një doktoreshë profesionale e cila do të japë konsultën fillestare.

Në sezonin e ri, spektatorët do të mësojnë më shumë rreth një mënyre jetese të shëndetshme, ushtrime në ambient të hapur, madje edhe udhëtime me helikopterë me të ftuarit tanë e prezantuesin e emisionit, Michael Mosley.

Prezantuesit Michael Mosley , Miss Gabriel Weston .

Shiko emisionin “Më besoni, jam doktoreshë”. BBC Nga e hëna në të premte!